Derma roller to urządzenie, które pomaga wykonać zabieg mezoterapii mikroigłowej bez wychodzenia z domu. Precyzyjne mikroigiełki wbijają się w skórę i pomagają uzyskać efekt liftingu bez użycia skalpela. Na czym polega zabieg nakłuwania skóry i jak zrobić to prawidłowo?
Popularne produkty do rolowania:
Derma roller do twarzy – co to jest?
Derma roller to urządzenie kosmetyczne służące do pielęgnacji skóry. Najczęściej chodzi tu o pielęgnację skóry twarzy. Składa się z wygodnego uchwytu, na końcu którego znajduje się wałek z wieloma małymi i cienkimi igłami na jego powierzchni. W naszym sklepie dostępnych jest wiele produktów, które rolują skórę i sprawiają, że wygląda ona młodziej. Urządzenie to zawiera setki maleńkich igiełek, które po kontakcie ze skórą powodują mikrouszkodzenia. Powoduje to zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, które wspierają procesy gojenia i sprawiają, że cera staje się bardziej jędrna i elastyczna. To właśnie roller z charakterystycznymi igiełkami w połączeniu z wysokiej jakości kosmetykami (np. serum) sprawia, że wiele składników odżywczych lepiej wchłania się w skórę.
Na rynku oprócz rollerów z igiełkami dostępne są także rollery kamienne, które cieszą się ogromną popularnością wśród domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej kamienne wałeczki są tworzone z jadeitu i kwarcu. Jadeit uważany jest za “kamień młodości”, a kwarc jest “kamieniem miłości”. Rolowanie twarzy już po pierwszym użyciu przynosi widoczne efekty. Wałeczki pomagają zmniejszyć obrzęki, zwłaszcza w okolicy oczu. Skóra po zabiegu wygląda na zrelaksowaną, a pospinane mięśnie twarzy stają się rozluźnione. Poprawnie wykonany zabieg pomaga usunąć nadmiar zalegającej limfy oraz zwiększa poziom wchłanialności składników aktywnych znajdujących się w kosmetykach.
Do popularnych rollerów i derma rollerów zaliczamy:
MiaDerm Dermaroller urządzenie do mezoterapii igłowej – to urządzenie przeznaczone do regeneracji i odmładzania skóry. Warto z takiego produktu skorzystać, gdy zauważymy, że skóra traci elastyczność i młodzieńczy wygląd. Urządzenie od marki MiaDerm pomaga rozświetlić cerę, zrewitalizować ją i pobudzić reakcje regeneracyjne. Małe igiełki nie powodują dyskomfortu. Do wyboru są aż cztery długości: 0,5 mm, 0,75 mm, 1,0 mm, 1,5 mm. Prawidłowo wykonany zabieg redukuje drobne zmarszczki, przebarwienia i blizny.
Zew for Men Roller do włosów i brody – to produkt skierowany dla mężczyzn do codziennej pielęgnacji. Uchwyt wykonany jest z certyfikowanego bieszczadzkiego drewna bukowego. Trzon został nabity żyłką nylonową, która działa antystatyczne. Zęby rollera są zakończone plastikowymi kulkami. Dzięki temu szczotka nie podrażnia skóry, delikatnie rozczesuje i nadaje włosom objętości. Ten męski roller marki Zew for Men idealnie sprawdzi się z pastami i woskami do włosów.
Veoli Botanica Premium Jade Rolle masażer do twarzy z różowego kwarcu – został wykonany ręcznie z wysokiej jakości materiałów. Masaż takim wałkiem niesie za sobą wiele korzyści dla cery. Naturalny chłód zamyka pory, zmniejsza opuchliznę, cienie pod oczami i pobudza krążenie krwi. Dodatkowo rozluźnia mięśnie twarzy i sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne.
Clavier Shiatsu Roller wałek do masażu twarzy wykonany z jadeitu – służy do masażu i liftingu twarzy. Jadeit uważany jest za “kamień młodości”. Poprawia krążenie krwi, wspiera drenaż limfy, zmniejsza opuchliznę, wygładza zmarszczki i redukuje cienie pod oczami.
Fluff roller do masażu twarzy ametyst – wykonany został z ametystu, którego pozytywne działanie jest doceniane przez mieszkańców Azji. Jest to “kamień harmonii i relaksu”. Według wierzeń łagodzi bóle głowy i migreny. Redukuje stres, poprawia koncentrację i zapewnia zdrowy i spokojny sen. Już po pierwszym rolowaniu można zauważyć, że skóra wygląda na młodszą. Kamień wytwarza naturalny chłód, zmniejsza opuchliznę, cienie pod oczami i poprawia krążenie krwi. Masażer ametystowy wspiera drenaż limfatyczny. Wygładza zmarszczki i sprawia, że owal twarzy wygląda na smuklejszy.
Yonelle Infusion Anti Wrinkle Intensive serum zabieg mikronakłuwania infuzyjnego – intensywne serum przeciwzmarszczkowe + Yonelle Mezoroller – to opracowany przez markę Yonelle zabieg mikronakłuwania infuzyjnego skóry z pomocą serum, które poprawia jędrność i gęstość skóry. Mikronakłuwanie infuzyjne polega na wykonaniu bardzo drobnych nakłuć skóry z pomocą mezorollera i nałożenia na skórę serum. Przez powstałe mikrokanaliki wnika retinol i inne składniki aktywne w skórę.
Roller do twarzy – jaki wybrać? Jadeit kontra kwarc. Sprawdź
Mezoterapia mikroigłowa – poznaj moc malutkich igiełek
Mówiąc o derma rollerach nie można pominąć tematu mezoterapii mikroigłowej. Jest to zabieg zwany również mikronakłuwaniem lub przeznaskórkową indukcją kolagenu. Pomaga on zredukować procesy starzenia i skutecznie zniwelować niedoskonałości skóry (np. rozstępy, przebarwienia lub blizny po trądziku). Mikronakłuwanie polega na wywołaniu kontrolowanych nakłuwaniach naskórka przy użyciu drobnych igiełek. Skóra uszkodzona w ten sposób zostaje wręcz “sprowokowana” do uruchomienia procesów regeneracyjnych, co prowadzi do kompleksowej rewitalizacji skóry.
Podczas zabiegu nakłuwania dochodzi do powstania tysięcy mikrokanalików, które ułatwiają substancjom odżywczym wniknięcie w głąb skóre. Te malutkie uszkodzenia otoczone są miejscowymi stanami zapalnymi, które rozpoczynają procesy naprawcze skóry. Właśnie wtedy dochodzi do zwiększania produkcji kolagenu i elastyny – są to podstawowe białka odpowiedzialne za ujędrnienie i uelastycznienie skóry.
Wcześniej zabiegi mezoterapii igłowej były wykonywane tylko w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Teraz dzięki derma rollerom można zabieg wykonać w domowych zaciszu. Te niewielkie urządzenia składające się z wałeczka pokrytego mikroigłami pomogą zadbać o kondycję skóry. Warto jednak pamiętać, by wykonany zabieg wesprzeć kosmetykami, które wspierają regenerację komórek skóry. Do takich składników zaliczyć można m.in: peptydy, żel hialuronowy, elastynę, witaminę C w formie olejowej lub w formie kwasy L-ascorbinowego, witaminę A oraz skawalan.
Mezoterapia mikroigłowa to zabieg profilaktyczny lub działanie mające na celu zredukowanie widocznych już objawów starzenia się skóry. Z takiego zabiegu warto skorzystać, gdy na twarzy, szyi i dekolcie pojawiły się pierwsze zmarszczki, skóra stała się wiotka i utracono owal twarzy. Mikronakłuwanie dodatkowo rozjaśnia przebarwienia i blizny, redukuje rozstępy i cellulit. Ciekawostką jest to, że mezoterapia mikroigłowa jest także stosowania w terapiach łysienia i problemach z nadmiernym wypadaniem włosów.
Derma roller – dla kogo jest przeznaczony?
Nakłuwanie skóry w warunkach domowych przeznaczone jest praktycznie dla wszystkich rodzajów cery. Warto jednak wiedzieć, że osoby o bardzo wrażliwej skóry nie powinny wykonywać tego zabiegu codziennie. Derma roller sprawdzi się zwłaszcza u osób ze starzejącą się skórą i przyniesie niesamowite efekty. Jest to bardzo dobra metoda polegająca na wypełnianiu drobnych linii zmarszczek i skutecznego zagęszczania i wypełniania skóry pod oczami. Zabieg dermarollingu posiada jednak kilka przeciwwskazań. Zaliczamy do nich m.in ciążę, laktację, choroby nowotworowe, opryszczkę, ostre stany zapalne skóry (np. cera trądzikowa), alergie skórne, nie zagojone rany, łuszczycę. Producenci zaznaczają, że rolka pełna igiełek może być stosowana praktycznie na każdy rodzaj skóry. Nie wolno jednak nakłuwać skóry powiek.
Derma roller – jak dobrać długość igieł?
Standardowa długość igieł w dermarollerach wynosi od 0,25 mm do 1,5 mm. Wybór długości zależy tak naprawdę od efektu jaki chcemy uzyskać. Na początek warto jednak wyjaśnić pewien krążący w sieci mit. Nie jest prawdą, że im dłuższa igła, tym efekty zabiegu lepsze. Na początek warto stosować rollery o długości igieł 0,5 – 1,0 mm. Taka długość igiełek jest wystarczająco, by pobudzić skórę do produkcji kolagenu.
Osoby z bardzo wrażliwą skórą na początek powinny wybrać igiełki o długości 0,25 mm. Igły powyżej 1 mm są stosowane zwłaszcza w walce z rozstępami, cellulitem i głębokimi bliznami po trądziku i zabiegach chirurgicznych. Pamiętać również trzeba o tym, że długość igieł definiuje również częstotliwość wykonywania zabiegu. Oznacza to, że:
- zabieg z wykorzystaniem igieł o długości 0,25 mm można powtarzać co 2 dni,
- zabieg z wykorzystaniem igieł o długości 0,5 mm powinno wykonywać się nie częściej niż raz w tygodniu,
- zabieg z wykorzystaniem igieł o długości 1,00 mm nie należy wykonywać częściej niż co 2-3 tygodnie.
- zabiegi z dłuższymi igłami powinno się wykonywać m.in z 6-tygodniową przerwą lub zgłosić się do profesjonalnego kosmetologa.
Ważne! Przed zabiegiem warto wykonać peeling w celu usunięcia warstwy zrogowaciałego naskórka. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku rollerów z igłami 0,25 mm i 0,5 mm. Osoby posiadające cerę wrażliwą, suchą i naczynkową powinny wykonać peeling enzymatyczny.
Derma roller – jak używać go w domu? Zabieg w 7 krokach
Zabieg mikronakłuwania skóry powinno się zaplanować o wiele wcześniej niż kilka dni przed planowanym nakłuwaniem. Już nawet miesiąc przed rozpoczęciem przygody w dermarollingiem powinno się skórze dostarczyć porcji witaminy A i C, które są kluczowe dla syntezy kolagenu. Wykonaj zabieg krok po kroku:
Krok 1. Zdezynfekuj derma roller – wyjmij urządzenie z opakowania i do odkażania użyj płynu dezynfekującego (np. płynu do sprzętu medycznego). Odkaź dłonie używając żel antybakteryjny do rąk.
Krok 2. Oczyść dokładnie skórę – wykonaj kompleksowy demakijaż. Usuń zanieczyszczenia skóry i resztki makijażu. Możesz użyć m.in toniku antybakteryjnego i innych akcesoriów do pielęgnacji twarzy.
Krok 3. Zadbaj o znieczulenie skóry – krok ten skierowany jest zwykle dla osób z bardzo niskim progiem bólu. By znieczulić skórę można skorzystać np. z kremu znieczulającego zawierającego lidokainę. Ewentualnie można wykorzystać woreczki z lodem.
Krok 4. Nałóż serum – zabieg mikronakłuwania można wykonać na suchą skórę. Warto jednak aplikować właściwe kosmetyki. Na tym etapie zabiegu doskonale sprawdzą się preparaty nietłuste z formułą wodną, które zawierają np. peptydy, elastynę lub żel hialuronowy.
Krok 5. Roluj skórę – przejedź wałeczkiem 5-6 razy w jednym miejscu. W miejscach problematycznych wykonaj ruchy poziome, a potem pionowe. Pamiętaj, by podczas rolowania naciągać wolną skórę ręką. Uważaj, by zbyt mocno nie dociskać rolki do twarzy.
Krok 6. Nałóż serum olejowe – w serum nakładanym po zabiegu należy postawić na składniki w fazie olejowej. Najlepiej sprawdzą się: witamina A, skwalen, kwas liponowy.
Krok 7. Złagodź podrażnienia – po 15 minutach od wchłonięcia kosmetyku nałóż maseczkę lub serum łagodzące podrażnienia. Takie składniki jak panthenol, betanina, algi lub alantoina skutecznie redukują zaczerwienienia.
Co musisz wiedzieć? W trakcie zabiegu nakłuwania skóry stworzone mikrokanaliki są otwarte przez nawet kilkadziesiąt minut. W tym czasie należy pamiętać o tym, by do skóry nie dostały się żadne zanieczyszczenia i kosmetyki powodujące podrażnienia. Dzień po zabiegu należy wstrzymać się z wykonywaniem makijażu i unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowania UV. Chcąc chronić skórę przed słońcem warto stosować filtry mineralne.
Wybierając derma roller po rozpakowaniu należy sprawdzić, czy rolka nie jest uszkodzona i czy igły są proste. Pamiętaj również, że rolka to osobiste akcesorium – nie może być używana wspólnie z innymi osobami. Długość trwania zabiegu zależy od wielkości rolowanego obszaru. Wielu producentów zaznacza, że rolki w ciągu 10 minut mogą wytworzyć nawet pół miliona mikrokanalików!
Derma roller efekty
Korzystając z rolki od igłach o długości 1 mm, trzeba wziąć pod uwagę to, że w miejscu nakłuwania mogą pojawić się krwawiące punkciki – jest to normalne zjawisko podczas takiego zabiegu. Charakterystyczne krwawienie po chwili ustępuje. Kropelki krwi można zmyć wacikiem nasączonym środkiem dezynfekującym. Poza krwawieniem u niektórych osób mogą pojawić się zaczerwienienia i lekka opuchlizna. Po zabiegu rolowany obszar skóry może się zacząć łuszczyć po kilku dniach.
Używając derma rollerów należy być cierpliwym. Tworzenie kolagenu to proces występujący bardzo powoli. Zauważalne efekty są czasem widoczne po kilku miesiącach. Mitem jest także to, że im częstsze zabiegi, tym szybsze efekty. Fenomen tego zabiegu polega na regeneracji skóry w miejscu nakłucia. Oznacza to, że formujący się na nowo kolagen musi mieć czas do wzrostu.
Używanie rollera z igłami od długości 0,25 mm również gwarantuje oczekiwane efekty. Średnia grubość naskórka, który odnawia się cyklicznie co 2-4 tygodnie wynosi 0,1 mm. Krótkie igiełki skutecznie stymulują cykl podziału keranocytów. Oznacza to pogrubienie warstwy keratynowej naskórka. To ta warstwa wypychana jest wręcz na zewnątrz i odpowiada za formowania warstwy rogowej naskórka. Główną różnicą pomiędzy skórą młodą i starzejącą jest przejrzystość. Rolka usuwa do 2 rzędów komórek z warstwy rogowej naskórka z 15-20 istniejących. Oznacza to, że skóra odzyskuje blask.
Derma roller tytanowy czy stalowy? Jak długo nam posłuży?
Czy w derma roller efekty uboczne jakieś występują? Okazuje się, że używanie ich jest bezpieczne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Po zabiegu skóra jest lekko czerwona i może na niej występować lekka opuchlizna. Osoby ze skórą wrażliwą mogą zaobserwować wysypkę lub swędzenia. Wówczas należy zrezygnować z jego używania.
Najczęściej igły są wykonane ze stali. Osoby mające uczulenie na metal mogą także wybierać rollery wykonane z tytanu. Żywotność igieł w dużej mierze zależy od tego jak często jest przeprowadzany zabieg, jak duża jest powierzchnia rolowania, ile razy rolowana jest dana strefa, jak gruba jest skóra i jak mocno przyciskamy roller do skóry. Statystyki pokazują, że rolkę powinno się zmieniać 2 razy do roku. Derma roller stosowany wyłącznie do tworzy może posłużyć przez nawet 2 lata. Urządzenia z krótkimi igłami są zwykle używane częściej. Oznacza to, że ich czas jest zdecydowanie krótszy. Jeśli zauważymy, że komfort użytkowania i efekty są gorsze, to czas na wymianę urządzenia. Żywotność rolki można przedłużyć dzięki przechowywaniu w odpowiedniej, temperaturze pokojowej. Musi to także być miejsce suche, wentylowane pomieszczenie i miejsce niedostępne dla dzieci. Warto pamiętać również o sterylizacji przed każdym użyciem.
Regularne zabiegi pielęgnacyjne w profesjonalnych salonach kosmetycznych mogą sporo kosztować i bywają przy tym bardzo czasochłonne. Okazuje się, że obecnie wiele wysokiej jakości zabiegów można wykonać w domu. Profesjonalne produkty w połączeniu z przestrzeganiem określonych zasad sprawiają, że derma roller to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdej domowej kosmetyczce. Zadbaj o skórę w domowym zaciszu i poczuj niesamowite derma roller efekty wynikające z nakłuwania skóry drobnymi igiełkami.